Keflavik

Paskutinė užduotis Islandijoje – turas po Reikjaviką. Jau iš patirties žinau, kad tokie turai duoda daug naudingos informacijos ir nušviečia apylinkes visai kita šviesa. Turas prasidėjo prie Islandijos parlamento. Ant jo fasado yra keturi simboliai saugantis nuo piktųjų jėgų. Pagal islandus nuo blogio gina drakonas, milžinas, bulius ir erelis. Aukščiau jų iškelta Danijos monarchų karūna su skaičiumi devyni. Danijos todėl, kad tuo metu Islandija priklausė Danams, 9 berods todėl, kad tuo metu valdė devintas karalius. Kaip žinia buvo metas, kai Islandiją ištiko krachas, kai jų pagrindinis bankas žlugo. Valstybė paskelbė bankrotą. Tačiau mums mažai žinoma kas buvo po to.

Reykjavik tour

Po bankroto parlamentas buvo išvarytas ir perrinktas visiškai naujas. Tiesa po ketverių metų žmonės nuoskaudas panašu pamiršo ir tos pačios jėgos vėl grįžo į savo postus. Kad ir kaip baisiai skambėtų valstybės bankrotas, viskas išėjo tik į gerą, nes atsirado naujos pajamų galimybės. Islandiją išgelbėjo turizmas. Atėjus krizei Islandijos krona krito, taip padarydama Islandijos kainas prieinamesnes turistams. Prieš krizę viskas kainavo du kartus brangiau, tad mums paprastiems mirtingiesiems tai buvo iš viso neįkandama. Žinoma tada islandai turistaudami kitose šalyse jautėsi kaip karaliai, nes galėjo daryti ką sugalvoję. Dabar viskas stipriai keičiasi, turizmo parametrai auga kaip ant mielių. Šiuo metu 300.000 islandų tenka 1mln turistų per metus. Turizmo infrastruktūra tik dabar pradedama ruošti. Statomos tvorelės, kad būtų saugoma gamta, kad atlaikytų 2mln kojų, parlamente svarstoma kaip valdyti turistų srautus ir pan.

Kita priežastis padėjusi Islandijai tiesiog šuoliuoti turizmo srityje buvo Ejos išsiveržimas. Islandai juokauja, kad Eja  buvo geriausia nemokama reklama, nes tada šią šalį rodė ir linksniavo visos Europos valstybės. O smagiausia, tai, kad kai išsiveržė Eja vėjas pūtė į rytus, tad islandai pelenų net nematė. Visa likusi Europa nuo jų kosėjo 🙂

Ejafjadlajokull just near by

O dabar kaip atsirado Reikjaviko miestas. Vikingų epuose yra užrašyta viena legenda, kaip vienas drąsus vikingas paleido du rastus į jūrą pasakęs, kad ten, kur jie nuplauks, jis įkurs gyvenvietę. Vergai rastus rado dabartinio Reikjaviko įlankoje. Atvykęs ten vikingas pamatė garuojančias versmes ir taip gimė Reikjaviko pavadinimas, nes reikja reikškia garus, o vik yra įlanka. Netgi miesto herbas dabar yra du rastai ir jūra. (mano vakarykštis klausimas, kaip burtų lazdele pamojus, atsakytas 🙂 )

Virtuvės ypatybės. Pasirodo tuos gražius mielus paukštelius vardu puffins islandai kartais valgo. Dažniausiai rūkytus. Daug dažniau jie valgo banginius, nors pasaulis tam stipriai prieštarauja. Pirma todėl, kad banginiai kaip ir nykstantys. Islandija tiesa užsispyrusiai neprisijungia prie apsaugos konvencijos nors tu ką, nors visi jai grasina sankcijomis. Pats aštriausias diskusijų klausimas yra banginių žudymo būdas. Apie 2min banginis yra kankinamas ir tik po to yra nužudomas. Gyvūnų apsaugos organizacijos panašu yra tuo nepatenkintos.

Soup from bread

Dar vienas nestandartinis patiekalas ant islandų stalo yra pūdyta rykliena ir žinoma mieli maži arkliukai poniai. Taip pusiau rimtai pusiau juokais mūsų gidas pristatė barbarišką islandų virtuvę.

Islandijos specialiosios tarnybos. Policijos keliuose mes nematėm ir panašu kad niekas jų nėra matęs. Islandijos policija aktyviai reiškiasi tik facebook’e, talpindama nuotraukas kaip gelbėja kačiukus iš medžio, asmenukes su močiutėmis, pervestomis per kelią ar pozuodami valgantys cukraus vatą. Islandijoje nusikalstamumas labai mažas, tad panašu, kad jie neturi ką veikti. Beje Islandiją saugo 2 gelbėjimo sraigtasparniai (dažniausiai nuleisti prancūzus iš kalnų), 3 laivai ir 0 kariuomenės. Islandai didžiuojasi savo pacifistinėmis idėjomis, tad šie skaičiai panašu kad nesikeis.

Islandų kalbos pamokėlė. Beskaitant jau manau tapo aišku, kad Ejos pilną pavadinimą ištarti yra beprasmiška, sutikote mano tekstuose ir kitų raidžių kratinių, o kaip jums šitas:

Vaðlaheiðarvegavinnuverkfærageym-sluskúraútidyralyklakippuhringur

Taip taip, čia žodis. Aišku jis daugiau parodomasis (islandai kaip ir suomiai gali sujungti keletą daiktavardžių į vieną krūvą) ir mūsų nebepasikiškiakopūsteliaudamas sakiniuose naudojamas daug dažniau nei šis.

O dabar bandom šitą: Már á á á á á á. Tai gramatiškai teisingas ir svarbiausia prasmingas sakinys. Išvertus jis galėtų reikšti Mar (vardas) iš upės turi avį šalia versmės.

Desertui pati nenaudingiausia frazė, kurią galima išmokti: Hvar er næsti McDonald’s? (Kur yra McDonald’s). Makdakų Islandijoje nėra nei vieno kaip ir Starbucks 🙂 Dėkui gidui Martynui už islandų kalbos pamoką.

Jon Gnarr bene žinomiausias žmogus iš Islandijos po Bjork be abejo . Tai buvęs taksistas tapęs komiku, punk roko grupės narys. Sukūrė politinę partiją pavadinimu Geriausia Partija ir netikėtai visiems tapo Reikjaviko meru. Net ir miesto vadovavimo metais nemetė savo ekscentriško komedianto stiliuko: vaikščiojo flamingo spalvos kostiumu į posėdžius, persirenginėdavo į tetulytę per gėjų paradus. Prieš rinkimus jo pažadai buvo (dainuojant pagal T.Turner “Simply the best”, žinoma):

  1. būti skaidriai korumpuotam (kitos partijos tempė korupcijos šešėlį paskui save)
  2. parūpinti nemokamus rankšluosčius baseinuose
  3. pastatyti naują Disneilendą
  4. nuo narkotikų nepriklausomą parlamentą iki 2020
  5. atvežti baltąją mešką į Reikjaviko zoo sodą

Ir galiausiai pažadėjo nevykdyti nei vieno šių pažadų. Taip baigėsi mūsų turas, trumpa stotelė užkasti avienos su saldžiomis bulvėmis ir į oro uostą.

Pats geriausias suvenyras iš šalies man yra daina. Štai kokį suvenyrą parsivežu iš Islandijos (įsivaizduojate tai ne Bjork):

Pamokos kitam kartui. Labiausiai širdį skauda dėl neaplankytų spalvotųjų Landmannalaugar kalnų. Tad kitą kartą važiuojant į Islandiją imčiau rimtą 4WD. Rimtą, kad jame būtų galima nakvoti, nes su Islandijos vėjais palapinę per dvi sekundes nuneštų. Žodžiu iš palapinės menka nauda, geriau kažkas stabilesnio, kad negriūtų ant galvos. Beje berniukai ąžuoliukai dažnai sutaupydavo už nakvynes kempinge, nes atvažiuodavo, kai jau nereikia mokėti, o išvažiuodavo kai dar nereikėdavo. Kita medalio pusė yra didesnė tikimybė sugadinti automobilį, važinėjant F keliais. Nei viena kompanija Islandijoje nedraudžia priekinio stiklo nuo įdaužų, o prastesni keliai, tad tikiu kad ir F, turi daug palaidų akmenukų. Todėl kitą kartą ir vėl važiuočiau rugsėjį, nes

  1. mažiau eismo keliuose (mažesnė tikimybė, kad kas lenkdamas akmenį į stiklą paleis),
  2. mažiau žmonių prie lankytinų objektų,
  3. tikimybė pamatyti šiaurės pašvaistę
  4. nuo rugsėjo 15d mažesnės automobilių nuomos kainos.

Gamla lagoon kainuoja 2000ISK. Tai daug pigiau nei turistų pritūpta mėlynoji lagūna. Deja apie ją sužinojom per vėlai, tad ją aplankyti nebe užteko laiko. Neužteko laiko ir sudužusiam lėktuvui. Jau nekalbu apie kelias dešimtis praleistų nuostabių krioklių. Apžiūrėjom tik pačius pačiausius, kuriuos galėjom rasti pietų regione. Matėm vieną aukščiausių, vieną didžiausių ir visokių kitokių -ausių, matėm net krioklius tekančius į viršų.

Jei kada vėl keliai nuves į Islandiją (o tikiu, kad nuves) būtinai reiks išbandyti tą dešrainių kioską Baejarins Beztu. Kuriame net Metallica vokalistas užkandžiavo.

Oras pasitaikė gana neblogas, tikėjausi daug blogiau, tad kone kasdien užmatydavom po kelias vaivorykštes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *